5 Radek Polách

Radek Polách přednášel o samurajských přilbách pro „Včelu Čáslavskou“

Čáslav – „Kabuto – pokrývka hlavy nejen japonských samurajů“ se jmenovala přednáška Radka Polácha z Muzea Novojičínska. Akci zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“ s podporou města Čáslav na Nové scéně Dusíkova divadla. Tématem bylo „kabuto“, tedy druh přilby, která byla důležitou součástí tradiční zbroje japonských samurajů.

Vystoupení Radka Polácha o samurajských přilbách byla poslední přednáška před letními prázdninami „Včely Čáslavské“ pro členy a veřejnost. Přednáška je také doprovodnou akcí k výstavě „Klobouky a jiné pokrývky hlavy“, která je přístupná od 14. června ve Výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova.

Regionální historik, autor a grafik katalogů výstav Radek Polách je kurátorem sbírek Muzea Novojičínska, je také zaměstnancem Univerzity Palackého v Olomouci a Ostravské univerzity. Působí jako koordinátor revitalizace Hückelových vil v Novém Jičíně. Věnuje se dějinám a činnosti novojičínské Hückelovy továrny na výrobu klobouků, dnešního Tonaku. Ten byl ve své době největší továrnou ve svém oboru na světě. Je autorem mnoha publikací a odborných příspěvků v oblasti kultury a památkové péče. Kromě cestování se zajímá o historii se specializací na Nový Jičín a jeho kloboučnickou tradici.

Historik Radek Polách je odborníkem nejen na samurajské helmy, ale také výzbroj a výstroj, procestoval Japonsko. A právě proto dostal od starosty „Včely Čáslavské“ Filipa Velímského něco jako „bojový“ úkol. Ve sbírkách čáslavského Městského muzea se totiž nacházejí dva skvostné kousky samurajské zbroje, které získal již zakladatel muzea Josef Kaunický. Přivezl je z Londýna, kam je dopravila loď přímo odněkud z Japonska. A právě rozluštění původu a staří těchto vzácných artefaktů se ujme odborník na slovo vzatý, Radek Polách!

Vladimír Havlíček

2 10 Radek Polách 36 DSCN9145 DSCN9147