Pozvánka na únorové přednášky

V únoru se sejdeme dvakrát. Poprvé 4. února na přednášce docenta Zdeňka Vojtíška. Zde je anotace jeho vystoupení: I v současnosti (a právě v současnosti) vzniká řada pokusů o plnější a relevantnější náboženský život, a to jak  prošlapat novou náboženskou pěšinku a nabídnout i dalším lidem duchovní život, který by odpovídal současným, postmoderním hodnotám. Tyto pěšinky a cesty dnes tvoří v českém světě hustou síť, a to navzdory tomu (anebo právě proto), že se Češi tak rádi deklarují jako ateisté. V přednášce bude charakterizována současná neinstituční (necírkevní) religiozita a naznačeny příčiny a souvislosti jejího vzniku, atraktivnosti a růstu. Výlet po náboženských cestách a pěšinách (často ovšem nazývaných jakkoli jinak než „náboženské“) by měl posluchačům a diskutujícím poskytnout představu o stavu české náboženské krajiny.

Další setkání bude za čtrnáct dní 18. února a ponese se v tradičním archeologickém duchu, neboť přednáška docenta Petera Pavúka bude o nejnovějších výzkumech vedených pracovníky Univerzity Karlovy. Zde je její anotace. Přednáška bude ve slovenštině.Prednáška priblíži nové projekty Ústavu pro klasickou archeologii, ktoré momentálne prebiehajú v dnešnom západnom Turecku. Jednak si povieme niečo o moderných vykopávkach bájnej homérskej Tróje, ale aj o zázemí rovnako známeho Pergamonu a údolia rieky Kaikos nad ktorým sa vypína. Na záver si i priblížime aj odhalenie nového, doposiaľ neznámeho hlavneho mesta, Kaymakçı, a neďalekých lýdskych Sárd, ktoré boli osídlené už od doby bronzovej. Priblížime si tak niečo čo starovekí Gréci nazývali vekom héroov, ale trochu viac archeologicky a menej bájne.

Prosím všechny členy o účast, neboť po přednášce bude následovat členská schůze, kde bude hodnoceno minulé dvouletí a diskutována činnost v další období!